Nő volt az egyik leghíresebb viking harcos
Szakértők egy csoportja egy 140 éve felfedezett, 10. századi viking harcos sírját vizsgálták.
Mikor 1878-ban a régészek feltárták a svéd Björkö szigetén lévő nyughelyet, egyértelmű volt számukra, hogy a sír egy magas rangú harcosé volt. Egészen 2017-ig a szakértők meg voltak győződve arról, hogy a sírban egy férfit helyeztek el, ekkor azonban egy DNS-vizsgálatot követően új elmélettel álltak elő: a harcos egy nő volt. A hipotézist sokan kritizálták, egyes kutatók úgy vélték, hogy a csontváz ugyan női lehet, de a sírban lévő fegyverek az érintett nő férjéhez tartozhattak, akinek maradványai valamiért kikerültek a sírból.
Egy új vizsgálatban Neil Price, az Uppsalai Egyetem munkatársa, által vezetett csapat megerősítette, hogy a harcos nő volt – számol be az IFLScience. A szakértők elsősorban azt a lehetőséget vizsgálták, hogy a 2017-es analízis során rossz csontvázat elemeztek. Price-ék arra jutottak, hogy a korábbi vizsgálat során bizonyosan a björköi maradványokat tanulmányozták, és kizárható, hogy a leleteket más csontokkal keverték volna össze, illetve hogy eredetileg több holttest volt a nyughelyben.
„A Bj.581 jelű sírban egyetlen ember nyugodott” – nyilatkozta Price, hozzátéve, hogy a csontokat őrző múzeum gondosan jelezte, illetve kezelte a lelőhelyről származó maradványokat. A szakértő szerint elképzelhető, hogy több korábban azonosított viking harcos valójában szintén nő volt.
A következő kérdés az, hogy vajon miként is gondolkoztak a vikingek a nők szerepéről. Elképzelhető, hogy a korabeliek társadalmában a nemi szerepek sokkal összetettebb volt, mint eddig hittük? A kérdés megválaszolásához további vizsgálatokra lesz szükség.