A 100 éves tanárlegenda
Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Bizottsága pályázatán, a Mozgókép kategóriában különdíjat kapott egy tanárlegendáról szóló film.
Újságírók, riporterek, fotósok, rendezők a tudomány szolgálatában címmel hirdetett pályázatot a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Bizottsága (SZAB). A kiírásban szerepelt, hogy a pályaművek kapcsolódjanak a dél-alföldi tudományos élethez. A pályázatban megjeleníthetőek voltak pillanatképek, hangulatok, tudományos kutatók, előadók, személyiségek, továbbá olyan központok, amelyekben kiemelkedő kutatómunka folyik. A hatodik alkalommal meghirdetett pályázatban a tudományos eredmények ismertetése mellett helyet kaptak az oktatás és a kutatás iskolái, egy-egy jelentős tudós személyiség életútjának bemutatása, valamint a tudomány népszerűsítése.
A Mozgókép kategória különdíjasa Kiss-Stefán Mónika, rendező-producer a A 100 éves tanárlegenda című filmjével.Kovács Béla tanár úr a szegedi és dél-alföldi oktatás és kultúra ikonikus figurája. Székkutasi, szatymazi, és különösen szegedi tanárévei során későbbi egyetemi és középiskolai oktatók, kutatók, tudományos szakemberek generációival szerettette meg az elkötelezett szellemi munkát. Volt tanítványai a szegedi tudományosság ma is aktív kiválóságai. Neves orvosprofesszorok, történészek, irodalmárok, nyelvészek, biológusok, informatikusok váltak az egykori diákokból – s hála Kovács tanár úr következetes, szigorú, és rendkívül magas színvonalú oktatói tevékenységének, tanítványai közül sokan aktív részesei lehetnek a dél-alföldi tudományos életnek. Az immár 102 éves tanárlegenda nagyban hozzájárult a régió tudományos sikeréhez – a film ennek a felbecsülhetetlen értékű pedagógusi szolgálatnak próbál emléket állítani.
Kiss-Stefán Mónika számos filmet készített a kultúra és a tudomány világában. Legutóbbi alkotások: Semmelweis arca, Bronzkori rejtélyek, és a Csík zenekarról készült Csík30.