Meglepő anyagból készült az ősi tetováló felszerelés

A 2700 éves leleteket Tongán fedezték fel, ahol máig fontosak a tetoválások.

A tűket évtizedeken át tárolták egy ausztrál egyetemen, a közelmúltban azonban egy vizsgálat felfedte, hogy a leletek legalább 2700 évesek, és mi volt eredeti funkciójuk – írja a Live Science. Az elemzés azt is igazolta, hogy a négy tű közül kettő emberi csontból készült.
A szakértők régóta tudják, hogy Szibériától Egyiptomig rengeteg ősi kultúra készített tetoválásokat. Ötzi, az Alpokban azonosított jégmúmia testén több tetoválás is található, a közelmúltban pedig az is kiderült, hogy 2000 éve kaktusztüskék segítségével hoztak létre tetoválásokat a mai Utah területén.
Geoffrey Clark, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa és Michelle Langley, a Griffith Egyetem kutatója az új tanulmányban azt írja, Óceánia trópusi környezetében nem konzerválódnak a múmiák, így egyéb módon kell megtalálni a tetoválásokra utaló nyomokat. Az elmúlt időszakban a régészek egyre gyakrabban tudják felismerni az ősi tetováló eszközöket, ennek köszönhetően pedig egyre komplexebb képet kapunk a múltbeli szokásokról.
A 2700 éves fésűszerű leleteket Tongatapu szigetén azonosították 1963-ban. A maradványokat az Ausztrál Nemzeti Egyetemen őrizték, és sokáig úgy vélték, hogy megsemmisültek egy tűz során. 2008-ban viszont teljesen ép állapotban kerültek elő a tűk az egyetem gyűjteményében.
Clark és Langley szerint a korabeli Tongán mindig is fontos volt, hogy a férfiak tetováltak legyenek: akinek testén nem voltak díszítések, az nevetség tárgya volt. A 18. században James Cook is beszámolt a szokásról, leírásai alapján a festéket apró csonteszközökkel, kis lyukak ejtésével vitték be a bőrbe.
A szakértők úgy vélik, hogy a 2700 éves csonttűket is hasonló módon használhatták. Elképzelhető, hogy az emberi csontokat azért dolgozták ily módon fel, hogy ezzel is tisztelegjenek a halott előtt.