Újra látogatható a világ legrégebbi ismert temploma
Hivatalosan is újranyitották 2019. március 8-án a délkelet-törökországi Sanliurfa tartományban a világ legrégebbi ismert, mintegy 12 ezer éves templomát, Göbekli Tepét („Pocakos-domb").
A világhírű régészeti lelőhelyet 2016 júniusában az örökségvédelmi és modernizálási munkálatok miatt zárták le, majd 2018 folyamán egyre hosszabb és hosszabb időszakokra részlegesen újra megnyitották. Mindeközben kialakítottak a helyszínen egy látogatóközpontot és egy kilátóteraszt, valamint egy 4000 négyzetméteres acél tetőszerkezet is emeltek a lelőhely fölé, hogy megvédje azt az időjárás viszontagságaitól.
Göbekli Tepe a kőkorszakban, mintegy 12 ezer évvel ezelőtt épült. A hat méternél is magasabb T-alakú oszlopokra az alkotók vadon élő állatok képeit faragták.
Mintha Stonehenge távoli rokona volna, de sokkal korábbról, mívesen faragott mészkőből. Domborműveiről gazellák, kígyók, rókák, skorpiók, bősz vadkanok tekintenek le a látogatókra. Ezek a kőoszlopok hét teljes évezreddel öregebbek, mint a gízai Kheopsz-piramis. Göbekli Tepe az emberiség legelső föllelt temploma, és az első ismert építmény, amely már több és bonyolultabb holmi sárkunyhónál. Abban az időben, amikor oszlopait faragták, másutt tán nem is akadt hozzá fogható.
A lelőhely tudományos feltárása 1995-ben kezdődött. Klaus Schmidt német archeológus és történész 2014-es haláláig vezette az ásatásokat.
A prehisztorikus Göbekli Tepét 18. törökországi helyszínként 2018 júliusában vette fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) a világörökségi listára.