Ókori hajóroncs igazolja Hérodotoszt
A roncs a Nílusban fekvő elsüllyedt városnál, Thonisz-Héraklionnál került elő.
Angol régészek azonosították a bariszok első ismert roncsát – számol be a The Guardian. A hajótípusról Hérodotosz írt Történelem című munkájában.
Az ókori történetíró időszámítás előtt 450-ben nézte végig egy különös hajó építését, a járművet egyszerűen barisznak (hajó) nevezte. A Történelem című művében 23 sort szentelt annak, hogy bemutassa az építési folyamatot. Hérodotosz több egyedi vonásról, például a hajótest belsejét jelentő illesztett bordázatról is írt.
A szakértők évszázadok óta vitatkoznak arról, hogy pontosan mi is lehetett a barisz, hiszen eddig nem kerültek elő olyan régészeti bizonyítékok, melyek a hajótípusra utaltak volna. Az Oxfordi Egyetem vezetésével azonban most a Nílusban felfedezték a bariszok első ismert roncsát. A jármű közel 70 százaléka konzerválódott az iszapban, így a kutatók több olyan jellegzetességet is kimutattak, melyről Hérodotosz is írt.
Damian Robinson, a projekt vezetője szerint a roncs megtalálásáig nem hitték volna, hogy az ókori történetírónak igaza volt. A 17-es jelű roncs teste félhold alakú, 28 méteres hosszával pedig az egyik legkorábbi egyiptomi nagy méretű kereskedelmi hajó, melyet felfedeztek. A járműnél megfigyelt faszerkezetekkel eddig egyetlen korabeli hajónál sem találkoztak.
Alexander Belov roncsszakértő a hónapban jelentetett meg egy könyvet, melyben részletesen bemutatja a hajót. Mint írja, a 17-es jelű roncs olyannyira hasonlít a Hérodotosz által látott járműre, hogy könnyen elképzelhető, épp abban a hajógyárban készült, ahol a történetíró is járt.