Négyezer éves mezopotámiai várost találtak
A település a mai Iraki Kurdisztán területén fekszik, és az Akkád Birodalom korában, mintegy négyezer éve virágozhatott.
Egy francia régészcsapat 2012 óta dolgozik a Kunara nevű lelőhelyen – írja az IFLScience. A szakértők nem is számítottak arra, hogy hasonló jelentőségű felfedezésre juthatnak. „Egyáltalán nem vártuk, hogy egy városra bukkanjunk itt” – mondta Christine Kepinski, a Francia Tudományos Kutatási Központ munkatársa és a csapat tagja.
Kunara feltárása csak Szaddám Husszein 2003-as bukását követően kezdődött meg. A szakértők úgy vélik, hogy a lelőhely vizsgálata sokat elárul azokról az egykori emberekről, akikkel a Mezopotámiáról szóló tanulmányok keveset foglalkoztak eddig.
A Zagrosz-hegység lábánál fekvő Kunaránál eddig öt helyen kezdtek ásatást, a vizsgálatok során pedig egy hatalmas kőalapot, illetve különböző mezőgazdasági tevékenységekre utaló nyomokat találtak. A város az Akkád Birodalomtól, a világ első birodalmától nyugatra helyezkedett el.
A lelőhelyen több ékírásos agyagtáblát is találtak, melyek tanúskodnak a korabeli gazdaságról, politikai viszonyokról és nyelvhasználatról. A városnál talált olyan ritka ásványt is mint az obszidián, ez pedig azt jelezheti, hogy a település lakói tehetősek voltak. Úgy tűnik, hogy a városnak sikerült kihasználnia jó stratégiai helyzetét a birodalom határában.
A kutatók azt tervezik, hogy tovább folytatják az ásatást, bízva abban, hogy kideríthetik, mi volt a város korabeli neve.