Azonosították a rabszolga-kereskedelem utolsó áldozatát
Sally „Redoshi” Smith, a transzatlanti rabszolga-kereskedelem utolsó, ismert áldozata 1937-ben halt meg.
Redoshi életének történetét Hannah Durkin, a Newcastle-i Egyetem munkatársa rekonstruálta – írja az IFLScience. A nőt Nyugat-Afrikában rabolták el, majd Alabamába került.
Durkin figyelmét azért keltette fel Redoshi, mert több, az afroamerikai polgárjogi mozgalomhoz, illetve Cudjoe Kazoola Lewishoz, a transzatlanti rabszolgakereskedelem eddig ismert legutolsó tagjához köthető forrásban is szerepelt.
Durkin szerint ez az első alkalom, amikor egy nyugat-afrikai nő szemszögéből láthatjuk az Atlanti-óceánon zajló rabszolga-kereskedelmet. Mivel a rabszolganők helyzetét bemutató források rabszolgatartóktól származnak, a most feltárt élettörténet kivételes.
Fontos kiemelni, hogy a fennmaradt dokumentumok sokszor töredékesek és ellentmondásosak, de a történet így is segíthet árnyalni a korszakról kialakított képet. Redoshi számos levéltári iratban, egy filmben, egy újságcikkben és Amelia Boynton Robinson polgárjogi aktivista emlékiratában is feltűnik.
Redoshi egyike volt annak a 116 nyugat-afrikai fiatalokna, akiket az utolsó rabszolgahajó, a Clotilda Amerikába szállított. A nőt egy rivális törzs tagjai rabolták el, feltételezhetően szülei és férje is fogságba került.
Redoshit 45-70 napon át szállították az óceánon, az út során párán életüket vesztették. A nő a Sally vagy Sallie Smith nevet kapta, miután 1859-ben megérkezett Amerikába. Redoshi ezt követően 5 éven át dolgozott az alabamai Selmában.
Az 1863-ban kezdődött rabszolga-felszabadítás után a nő szegénységben élt Black Belt városában. A halála előtti napon készült felvételen azokról a szokásokról beszélt, melyeket Afrikából hozott magával.