Ókori polgárháború nyomaira bukkantak
A szakértők egy 4000 éves luxori tömegsírt és további lelőhelyeket vizsgáltak.
Az ókori egyiptomiak ritkán alakítottak ki tömegsírokat, Dejr el-Baharinál azonban található egy ilyen nyughely, amely 60 súlyosan sérült férfi maradványát őrizte. A tömegsírt 1923-ban fedezték fel, most pedig szakértők egy csoportja átfogó vizsgálat alá vetette a maradványokat és további korabeli helyszíneket is – írja a Live Science.
A kutatók arra jutottak, hogy mintegy 4200 éve a lakosság mozgolódása véres összecsapásokat eredményezett a tartományi kormányzók között. A 60 férfi egy ilyen ütközet során veszthette életét.
Szalima Ikram, a Kairói Amerikai Egyetem munkatársa egy kamerás stábbal 2018 szeptemberében vizsgálta meg a múmiákat. A nyughely egy 61 méter hosszú labirintust és több kamrát is tartalmaz, melyek mumifikálódott testrészekkel vannak tele. A maradványok feltételezhetően mind férfiaktól származnak, és súlyos sérülések nyomait hordozzák magukon.
A kutatók további hasonló korú sírokat is megvizsgáltak, melyek szintén csatákban elesettek holttesteit őrzik. Az egyik ilyen sír II. Pepi fáraóé. A pompás nyughely II. Pepi uralkodása kezdetén épült, ami arra utal, hogy ekkoriban stabil volt az állam. Nem sokkal a fáraó halála után azonban kifosztották a Szakkarában található sírt, ez pedig azt sugallja, hogy akkorra meggyengült a fáraói hatalom.
Ezzel egy időben a kormányzói sírok viszont gazdagabbá váltak. Úgy tűnik, hogy a fáraó uralkodásának vége felé komoly decentralizálódás zajlott. Az egyik nyughelyben egy erre utaló feliratot is találtak, mely szerint politikai konfliktus alakult ki, amely polgárháborúig vezetett. Egy másik felirat szerint az ország déli részében ekkor éhínség dúlt, amely végül más térségekre is átterjedt. Elképzelhető, hogy az aszály és a rossz termés is hozzájárult a konfliktus kialakulásához.