Az éghajlat átalakulása sarkallta kannibalizmusra a neandervölgyit
Mintegy 100 ezer évvel ezelőtt a mai Franciaország területén hat neandervölgyi embert saját fajtársaik ettek meg.
Szakértők egy csoportja kiderítette, hogy az 1990-es években azonosított neandervölgyieket a klímaváltozás miatt ették meg – írja a Live Science. Bár már korábban is bemutattak kannibalizmusra utaló nyomokat az ősi emberfélénél, ez az első alkalom, amikor a viselkedés okait is sikerült feltárni.
A kutatók úgy gondolják, hogy a korszak gyors éghajlati átalakulása miatt eltűntek a régióból azok az állatok, amelyek korábban a neandervölgyiek fő táplálékát jelentették. A csapat a dél-franciaországi Baume Moula-Guercy nevű barlangban feltárt leleteket vizsgálta, a helyszínen 1999-ben 120 neandervölgyiektől származó csontot találtak. 2014-ben egy másik csoport 19 rétegre osztotta a lelőhelyet, és így három jelentős klímaváltozást tudtak kimutatni.
A szakértők a 15-ös számú rétegre koncentráltak, amelyben az állati csontok és a szénmaradványok is jól konzerválódtak. A leletek elemzése azt sugallta, hogy a réteg 130-120 ezer éves. Emmanuel Desclaux, a Nice-i Sophia Antipolis Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a korszakban a hideg, száraz éghajlat hirtelen, néhány generáció alatt vált meleggé. Ezzel együtt sok faj eltűnt a térségből, a neandervölgyiek pedig a kannibalizmus felé fordultak.
A kutatók kiemelték, hogy ősi rokonunk viselkedése nem az embertelenség jele, csupán azt mutatja, hogy a neandervölgyiek mindent megtettek az alkalmazkodásért.