Megfejtették a híres hősi eposz titkát
A szakértők a Beowulfot elemezve arra jutottak, hogy a mű egyetlen szerzőtől származik.
Egyes szakértők korábban úgy gondolták, hogy az ismert óangol hősi eposzt, a Beowulfot több szerző írta, egy új kutatás azonban cáfolja az elképzelést – írja a The Guardian. A mű egy gaut (déli svéd) harcos, Beowulf, hőstetteit mondja, aki Dániában legyőzi a szörnyet, Grendelt, illetve annak anyját.
Az eposzról évtizedek óta folyik a szakmai vita: néhány kutató szerint az posznak több szerzője is volt, míg mások, így J. R. R. Tolkien, a Gyűrűk ura írója úgy vélte, hogy a Beowulfot egyetlen ember alkotta meg.
Leonard Neidorf, a Nanjing Egyetem munkatársa és csapata most arra jutott, hogy Tolkiennak volt igaza. A szakértők a legkifinomultabb számítógépes módszereket hívták segítségül az írás vizsgálatakor. A kutatók a szöveget ott osztották ketté, ahol a legtöbben vetették fel, hogy megváltozhatott az író személye.
Bár az eposz szóhasználatát, témáit és stílusát korábban is elemezték, a szakértők ezúttal kisebb jelekre, például a szünethasználatra és ritmusra koncentráltak. Az analízis azt mutatta, hogy a két szövegrész azonos szerzőtől származik.
A friss tanulmány ugyan alátámasztja Tolkien elképzelését, azt viszont nem sikerült kideríteni, hogy ki alkotta meg a Beowulfot. Az adatok csupán annyit fedtek fel, hogy a szerző merciai (az óangol egyik fő dialektusa) dialektusban beszélhette az óangolt, és a 8. század első felében élhetett.