Női csontvázat hagyott hátra a lengyel szabadságharcos

A szakértők Kazimier Pulaski maradványait elemezték, aki az amerikai függetlenségi háborúban vett részt.

Szakértők egy csoportja Kazimier Pulaski maradványait elemezve megállapította, hogy a lengyel tábornok interszexuális volt – számol be az IFLScience.
A lengyel nemesi családból származó Pulaski az oroszok elleni katonai akciók hatására lett ismert, eredményei miatt Benjamin Franklin is felfigyelt rá. Az amerikai függetlenségi háborúban Kováts Mihállyal komoly szerep hárult rá: meg kellett szervezniük a lovasságot. A két tisztet napjainkban az amerikai lovasság atyjának tekintik.
A tábornok halálát követő évtizedekben síremléket emeltek neki, ezt az 1990-es években újították fel. A nyughelyről előkerült csontváz elemzése azonban meglepő eredményt hozott: a sírban fekvő maradvány mérete és sérülései alátámasztották, hogy a lelet valóban Pulaskié, csontjai azonban egyértelműen arra utaltak, hogy a maradványok egy nőtől származnak.
Szakértők egy csoportja most a mitokondriális DNS-t vizsgálva igazolta, hogy a lelet egyértelműen a tábornoké. A kutatók a csontból vett mintát Pulaski unokahúgának maradványaiból származó mintákkal vetették össze. A szabadságharcos unokahúgának sírja jól ismert és dokumentált.
Charles Merbs, az Arizonai Állami Egyetem kutatója és az elemzést végző csapat tagja szerint a csontváz bizonyosan női. A szakértők arra gyanakszanak, hogy a tábornok veleszületett mellékvese-hiperpláziával jött világra, ez az interszexualitás egyik okozója.
Interszexuális állapot alakul ki, ha a genetikai nem, valamint a nemi szervek és a másodlagos nemi jellegek között ellentmondás észlelhető. A ma ismert leggyakoribb interszexuális esetben női kromoszómakészlet és petefészkek mellett férfiakra jellemző külső nemi szervek jelennek meg.
Merbs szerint Pulaski tisztában lehetett vele, hogy teste nem mindennapi. Már a keresztelésén készült források is megemlékeztek róla, hogy születése után valami szokatlant fedeztek fel rajta. Az egyedi biológia ellenére ugyanakkor Pulaski valószínűleg mindvégig férfiként tekintett önmagára. „Szerintem férfinak gondolta magát, de érezte, hogy valami nincs rendben” – mondta Merbs.
Harmincnégy éves volt, amikor a savannahi ütközetben 1779-ben súlyosan megsebesült, és útban Charlestont felé a Wasp nevű hajó fedélzetén meghalt. Az Egyesült Államok Kongresszusa javaslatára 2018-tól halála napját, október 11-ét, Pulaski-emléknappá nyilvánították.