Minden múlt a múltam
A mintegy 350 fotót felvonultató kiállítás a közös történetünk 100 évéről mesél az átlagember életeseményein keresztül.
A tárlat egy évszázadnyi közös múltban kalandozva frissíti fel memóriánkat a közvetve-közvetlenül hozzánk kötődő emlékekről, pontosan úgy, ahogyan Rakovszky Zsuzsa fogalmaz Fortepan című verseskötetében: „minden múlt a múltam”.
A ma már 110 ezernél is több fényképet őrző digitális gyűjteményt, a Fortepant, két középiskolai osztálytárs, Tamási Miklós és Szepessy Ákos hozta létre. Az 1980-as években a kidobált, ócskapiacokon felbukkanó amatőr fotók és negatívok, hobbinak indult, gyűjtögetése után 2010-ben indították el internetes oldalukat 5000 digitalizált fotó közzétételével. Hamarosan sok magánember és közintézmény is csatlakozott a ma már 600 fős adományozói körhöz, akiknek képeivel havonta bővül az archívum.
A gyűjtemény nevét az egykori váci Forte gyár legnépszerűbb, amatőr fotósok által is kedvelt negatív filmjéről kapta. A kollekció két legfontosabb jellemzője, hogy szabad és közös. Közös, mert a mi képeinkből áll és a mi világunkról szól, mert önkéntesek munkáján alapul, bárki segíthet az egyes helyszínek, személyek azonosításában. Szabad, mert szabadon elérhető bárki számára, bármilyen korlátozás nélkül, s a képek jogdíj nélkül felhasználhatók.
A kiemelt történetek között szerepel egyebek mellett Jávor István szamizdatfotós 1980-as évekbeli képes beszámolója Erdélyről, valamint Urbán Tamásnak az 1970-80-as évek ifjúsági underground kultúráit megörökítő fotóválogatása. Fotótörténeti különlegességet jelentenek Lőw Márton geológus képei, az első világháborús fogolytáborok mindennapjait megörökítő fotós 1914-ben került Szibériába, majd csak egy kalandos világkörüli hajóút után tudott hazakeveredni.
A kiállítás 2019. augusztus 25-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galéria A épületében.
Cím: 1014 Budapest, Szent György tér 2.