Tutanhamon előtt két nővére osztozhatott a trónon

Egy kanadai egyiptológus számos műalkotás elemzése és összehasonlítása alapján jutott a meglepő következtetésre.

A legismertebb egyiptomi fáraó volt Tutanhamon, akiről tudjuk, hogy előtte egy királynő uralkodott, akinek a személye felől azonban megoszlanak a nézetek. Egyes feltételezések szerint az anyja, Nofertiti volt a rejtélyes királynő, mások szerint a legidősebb nővér, Meritanen hercegnő lehetett.
A kanadai Universite du Quebec a Montreal egyiptológusa, Valerie Angenot új elmélettel állt elő: nem egy, hanem két nő volt a királynő, s közösen uralkodtak, egyazon név alatt, számolt be az egyetem a hírről.
A kutatónő a Tutanhamon korából származó szimbólumok alapos vizsgálatát követően jutott a meglepő, ám logikusnak tűnő következtetésre. Ehnaton, Tutanhamon apja hat leányt nemzett mielőtt a fia megszületett volna, s legidősebb lányát, Meritanent az egész életében betegeskedő fáraó feleségül is vette, hogy ezzel alapozza meg a lánya majdani uralmát. Azonban egyes írások azt is jelzik, hogy egy másik (sorrendben negyedik) lányát, Nofernoferuaton Ta-seritet is felkészítette a későbbi uralkodásra. Ehnaton halála idején Tutanhamon mindössze 4-5 éves volt, vagyis még nem volt elég idős az uralkodáshoz, ezért két nővére uralkodott 3-4 éven keresztül. Tutanhamon sírjában egy Nofernoferuaton Anhetheperuré nevű királynő egykori tulajdonát képező temetési kellékek is voltak, s erre alapozza az elméletét a kutató. Egy olyan véset is van, amelyen Ehnaton két lányát uralkodópárként ábrázolták, ez egy berlini múzeumban őrzött sztélén látható, s korábban az ábrázolt párt is többféle személlyel azonosították. A kanadai kutató azonban a pár gesztusai alapján Ehnaton két lányaként azonosította be őket, az egyik alak a másik arcát simogatja meg ugyanis, és ezt a mozdulatot egyedül Ehnaton és Nofertiti lányainál ábrázolták. Tutanhamon valószínűleg rivalizált a nővéreivel, s azok temetési kellékeit elorozta és a saját sírjába kerültek azután, ezzel a két nővért megfosztva az örökkévalóság jogától.

Valerie Angenot úgy véli, a két nővér közös néven, együtt emelkedett végül trónra. Az elméletét az USA Virginia államában lévő Alexandria városának Amerikai Egyiptológiai Kutatóközpontjában ismertette, a kutatók éves konferenciáján, 2019. április 12-én. Az elméletet két ellenzőtől eltekintve igen pozitívan fogadták, holott az egyiptológia meglehetősen konzervatív tudományág.
Az elmélet új értelmet adhat számos olyan műtárgynak, amelyek értelmezésében eddig sokszínű és ellentmondásos ötletek merültek fel.
Az egyiptomi társadalom, bár patriarchális alapú volt, a nőknek sokkal több jogot biztosított, mint pl. az ókori görögök, lehettek saját birtokaik, de akár papnőkké is válhattak. A fáraók anyjai, feleségei is aktív szereplői voltak az uralkodásnak, a nők nem csak kellékek voltak a politikai rendszerben. Hatsepszut például egyenesen fáraóvá is lett, aki kb. 22 éven át uralkodott az ókori birodalomban.