Az idegenforgalom fenyegeti a Húsvét-szigetet
Egyre több turista látogat a Húsvét-szigetre, ez pedig veszélyt jelent a helyi kultúrára és élővilágra.
A becslések alapján évente mintegy 150 ezer látogató érkezik Rapa Nuira, a világ egyik legelzártabb szigetére. A szakértők a helyi lakosokkal azon dolgoznak, hogy megóvják a sziget kulturális értékeit és egyedi élővilágát az egyre erősödő idegenforgalom káros hatásaitól.
Jo Ann Van Tilburg, a Húsvét-szigeti Szobor Projekt vezetője szerint amikor 1981-ben először járt a szigeten, évente még csak 2500-an látogattak a területre. 2018-ban ez a szám 150 ezerre emelkedett, ez pedig már veszélyeket rejt: sok turista nem tartja tiszteletben a helyiek kultúráját, összetapossák a sírokat, és gyakran a szobrokra is felmásznak.
A helyet a nyugati világ 1722 húsvét vasárnapján ismerte meg, Jacob Roggeveen holland felfedező ekkor lépett a szigetre, ahol a polinézektől eredeztethető népcsoport élt. A 19. századra részben a gyarmatosítás miatt az őslakos populáció nagyjából 100 fősre csökkent, jelenleg mintegy 5700 ember él a szigeten.
Rapa Nui ma leginkább hatalmas szobrai, a moaik miatt ismert, melyeket 1100-1400 éve állítottak. A szobrok kialakítását és funkcióját még ma is sok rejtély övezi.
Van Tilburg 2003-ban kezdte meg a munkát a környéken, kutatásai során többek közt azt is felfedezte, hogy a szobrokhoz betemetett torzó is tartozik. Alázatos munkájának köszönhetően jó kapcsolatot épített ki a helyiekkel, akikkel manapság a sziget megóvásán dolgozik.