Olajat kerestek, gyógyvizet találtak
1956-ban a szomszédos Zala megyében már javában folytak a kőolajkutatások. A geológusok a Somogy megyei Csisztapusztára is eljutottak, ám nem olajat, hanem 42 fokos vizet találtak.
Sokáig senki nem törődött a forrással, hagyták szabadon elfolyni a feltörő meleg vizet. A helyi állami gazdaságban dolgozók azonban rájöttek, hogy van jótékony hatása a forrásnak és árkokba kezdték terelni a termálvizet, hogy kényelmesebben fürödhessenek benne. A „népi kezdeményezésre” a buzsáki tanács tanács felfigyelt (Csisztafürdő ugyanis Buzsákhoz tartozik) és meglátta a kínálkozó lehetőséget: a gyógyvizek országos főhatóságaival egyeztetve, hamarosan hárommedencés fürdőt épített ki.
Milyen áldásos hatása volt a víznek? A Somogyi Néplap 1958. szeptember 11-i számában érzékletes leírást olvashattak az érdeklődők. „Az egyik sarokban egy nagykanizsai vasutas asszony, Csetneki Béláné dörzsölgeti reumás kezét. — Nézze csak — mondja —, egy hónapja még semmit sem bírtam fogni vele, s ma, alig kétheti rendszeres fürdőzés után, kissé fáj még ugyan, de már teljesen felengedtek a merev inak.”
És a korabeli újságíró alig győzi lejegyezni a „sok ujjongó mondatot, amellyel Csiszta gyógyvizét illetik: munkában töpörödött idősebb asszony szólít magához, örömmel újságolja, hogy alig négy-öt fürdés után ismét kiegyenesedett meggörbült dereka. S valóban, ahogy elköszön, és elindul az egyik medence felé, cseppet sem látszik Márfinén, a Nagycsicsón lakó munkásasszonyon, hogy nemsokára a 65. életévébe lép. „
A fürdőhely népszerűségét szintén a cikkben írtak bizonyítják: „Hogy mennyire kedvelt és népszerű a fürdő, bizonyítja az is, hogy a Kaposvári Cukorgyár jellegzetes »kockacukor házai« — melyeket eddig csak a Balatonon láttunk — megjelentek itt is, hogy segítsék a gyár dolgozóinak gyógyulását, pihenését.”
Az elkövetkező évtizedekben lassan, lépésről-lépésre fejlődött a fürdőhely. Ma már könnyen megközelíthető – egy fonyódi, balatonfenyvesi nyaralás során érdemes kiruccanni ide -, még a nevéből is eltűnt a „puszta”, de a létesítmény továbbra is megőrizte meghitt, családias jellegét.
Vize hivatalosan gyógyvízminősítést 2006-ban kapott. A kénes vizek csoportjába tartozó, erősen szénsavas gyógyvíz reumatikus-, mozgásszervi- és nőgyógyászati, valamint egyes bőrbetegségek esetében is gyógyító hatású. Ásványvízként fogyasztva a gyomorhurutos panaszokra hozhat enyhülést.