3800 évvel ezelőtt élt japán nő arcát rekonstruálták
A vizsgálat különlegessége, hogy az arcrekonstrukció egy genetikai elemzés alapján készült.
Szakértők egy csoportja egy 3500-3800 éves leletből kinyert DNS segítségével rekonstruálta egy japán nő arcát – számol be az IFLScience. Az örökítőanyagot egy zápfogból vonták ki.
A koponyát a Hokkaidó partjainál fekvő Rebun-szigeti Funadomarinál találták meg. Miután a minta elemzésével az egész genomot szekvenálták, a Tokiói Természettudományi Múzeum munkatársai felfedezték, hogy a Dzsómon-kultúra tagjai sok szempontból különböztek a modern japánoktól: bőrük kissé sötétebb, hajuk göndör, szemük pedig barna volt, és gyakori volt náluk a szeplő.
A szakértők úgy gondolják, hogy a népcsoport tagjai az Oroszország keleti területein, a Koreai-félszigeten és a Tajvanon élő őslakosokkal álltak rokonságban.
A Dzsómon-kor emberei egy különleges génvariánssal is rendelkeztek, amely lehetővé tette a magas zsírtartalmú ételek lebontását. Hasonló jellegzetesség fedezhető fel az északi-sarkvidéki populációknál, ahol gyakran fogyasztanak tengeri emlősöket. Egy másik variáns miatt a népcsoport tagjai az alkoholt is jól bírták.
A Dzsómon-kor Japán a csiszolt kő periódusa volt, időszámítás előtt 10500-300-ig terjedt. A korszakra az agyagedények megjelenése és terjedése, az új technikák kialakulása és az első állandó települések létrejötte volt jellemző.