Több ezer éves mesterséges szigetek Skóciában

Skócia tavaiban több száz apró sziget fekszik, melyeket mintegy 5600 éve hoztak létre.

A szakértők évtizedek óta tudnak a mesterséges szigetekről, eddig viszont úgy hitték, hogy a vaskorban, nagyjából 2800 éve épültek. Egy új tanulmány alapján azonban jóval ősibbek, és fontos szerepet tölthettek be az újkőkori emberek életében – írja a Live Science.
A szigetek körül az 1980-as évektől kezdődően egyre több árulkodó lelet került elő, 2012-ben például Chris Murray búvár talált újkőkori agyagedényeket az egyik tóban.
Duncan Garrow, a Readingi Egyetem munkatársa és Fraser Sturt, a Southamptoni Egyetem régésze 2016-2017-ben folytattak feltárást az észak-skóciai szigeteknél. A szakértők három tóra, a Loch Arnish-ra, a Loch Bhorgastailre és a Loch Langabhatra fókuszáltak.
A szénizotópos elemzés, a víz alatti vizsgálat és a paleokörnyezeti felmérés alapján a szigetek 5600-5300 éve születtek. Bár újkőkori építkezésre utaló nyomokat eddig nem találtak, rengeteg ősi leletet azonosítottak. A csapat úgy véli, hogy az agyagedényeket szándékosan, talán valamilyen rituálé során dobták a vízbe.
Maguk a szigetek viszonylag kicsik, átlagosan 10 méter szélesek, de létrehozásuk így is komoly munka lehetett, és valószínűleg nagyon fontosak voltak az ősi Skócia lakóinak. Eddig csak a földdarabok 10 százalékának korát sikerült pontosan meghatározni, ezért további elemzésekre lesz szükség.