Sorra tűnnek el a világháborús roncsok Délkelet-Ázsiában

Indonézia, Malajzia és Szingapúr körül több mint száz második világháborús hajó és tengeralattjáró roncsa nyugszik. A közelmúltban kettő jármű maradványait is megtalálták, sajnos a tengeralattjárókból nem maradt sok.

Két világháborús tengeralattjáró roncsa bukkant elő Malajzia partjainál – írja a Live Science. Az 1941-ben elsüllyedt járművek, a holland HNLMS O 16 és a HNLMS K XVII maradványai csak nyomokban, töredékesen kerültek elő.
A roncsok rendkívül rossz állapotban, darabokban maradtak fenn, ráadásul a 79 fős legénység tagjainak csontjairól sem tudnak semmit. A szakértők úgy gondolják, hogy a tengeralattjárókat fémtolvajok találták meg. A régióban a becslések alapján mintegy 40 világháborús roncsot bontottak szét eddig, ezzel 4 500 ember maradványai is eltűntek.
A fémtolvajok rendszerint felrobbantják a járműveket, majd napokon át gyűjtik a fémdarabokat. Egy-egy ilyen akcióval jelentős, akár több millió dollár értékű zsákmányra tehetnek szert a fosztogatók.
Bár a háborús roncsokat nemzetközi törvények védik, Délkelet-Ázsiában így is gyakran megbolygatják őket. 2017-ben Malajzia és Hollandia írt alá egy egyezményt, miután egy évvel korábban Indonéziánál került elő három kifosztott roncs 2 200 ember maradványaival együtt.