Ősi templomot rejt az orosz erődítmény

Szakértők egy csoportja a dél-oroszországi Derbent rejtélyes, föld alatti építményét vizsgálta.

Az építmény a 3. században emelt derbenti citadellához tartozik, és 11 méterrel a felszín alatt található. A kereszt formájú épület kupolájának jelentős része elpusztult. Mivel a fellegvár UNESCO világörökségi helyszínnek számít, nem lehet a környéken ásatásokat végezni. Emiatt a különös építmény eredeti funkcióját sokáig sem sikerült feltárni.

Az orosz Nemzeti Tudományos és Mérnöki Egyetem csapata szerint a rejtett épület egy zoroasztrista templom lehetett – írja a Live Science. A zoroasztrizmus a világ egyik legősibb vallása, már az időszámítás előtti 2. évezredben megszületett.
A Földet folyamatosan bombázza a nagy energiájú, a Naprendszeren kívülről érkező sugárzás. Bár a sugárzás jelentős részét felfogja a légkör, bizonyos részecskék, a müonok a felszínt is elérik. Ezek képesek közel fénysebességgel áthaladni az anyagon, mozgásuk közben viszont energiát vesztenek, és végül eltűnnek. A müonok vizsgálatával következtetni lehet egy-egy objektum szerkezetére.
A kutatók két hónapon át gyűjtöttek adatokat, és arra jutottak, hogy a korábbi feltételezésekkel ellentétben az épület nem egy víztározó volt. Bár a 17-18. században valóban tarthattak benne vizet, eredetileg templomnak készülhetett.
Natalia Polukhina, a csapat tagja szerint eleve furcsa az elképzelés, hogy a struktúra egy tartály, hiszen nem lett volna sok értelme a környék legmagasabb hegyén, a felszínen kialakítani egy tárolót. A templom egy része eredetileg kétség kívül a talaj felett magasodott, és csak később pusztult el. A szakértők valóban találtak egy víztartályt az erődben, de azt eleve süllyesztve hozták létre.
A kutatók következő célja, hogy további elemzések után megalkossák az építmény 3D modelljét.