Hogyan került egy szláv harcosnő a vikingek közé?
Szakértők egy csoportja azt a női csontvázat elemezte, amelyet korábban azonosítottak egy dániai viking temetőben.
A Lengyel Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium közleménye szerint a női harcos valójában szláv lehetett, aki Kelet-Európából érkezett a térségbe – írja a Live Science. A Langeland szigetén található temető egyik érme arról tanúskodik, hogy a helyi sírok nagyjából 1000 évesek.
Egyedül a nő nyughelyén fedeztek fel fegyvert. Világszerte rengeteg harcosnő sírját ismerik, a katonáskodó nők a viking társadalomban is gyakoriak voltak. Leszek Gardeła, a Bergeni és a Bonni Egyetem munkatársa szerint a női viking sírok esetében ugyanakkor sokszor problémát okoz, hogy emberi maradványok nem maradnak fenn a nyughelyeken, és csupán a sírmellékek alapján lehet következtetni a halottak nemére.
A szláv nő csontváza viszont a sírban volt, igaz, először tévesen azonosították vikingként. Gardeła szerint a nyughelyen feltárt fejsze és a sír kialakítása a korabeli dél-baltikum jellegzetességeinek nyomát hordozza magán. A nő testén nem találtak sérüléseket, halálának okát így nem tudták megállapítani.
Az érintett korszakban a vikingek, szlávok és más skandináv népek közel éltek egymáshoz, és kapcsolatot is tartottak. Ez magyarázatot adhat arra, hogy hogyan került egy szláv harcos Dánia területére.
Napjainkig nagyjából 30 olyan nyughelyet találtak Norvégiában, Svédországban és Dániában, melyben fegyveres női csontváz volt. Ezek közül tízet Gardeła azonosított, a szakértő 2020-ban Az észak amazonjai címmel fog megjelentetni könyvet a témában.