Eddig ismeretlen ősi régészeti kultúrát azonosíthattak

Új agyagtöredékeket tártak fel az ecuadori Real Alto lelőhelyen, a leletek arról árulkodnak, hogy egy eddig ismeretlen kultúra létezett a régióban mintegy 6500 éve.

Egy nemzetközi kutatócsapat nagyjából 40 agyagtöredéket talált Real Altónál, a szénizotópos kormeghatározás alapján a leletek az időszámítás előtti 4640-4460 közötti periódusból származnak – írja az EurekAlert. Ez nagyjából egybeesik a Valdivia-kultúra létezésével (időszámítás előtt 4400 –1600), az agyag színezete azonban eltér az ismert kultúra színhasználatától. A Valdivia-kultúra edényeire a vörös árnyalatok jellemzőek, míg az új töredékek feketék és barnák.
A szakértők szerint a most begyűjtött maradványok sokban emlékeztetnek azokra a töredékekre, amelyeket az 1970-es és 1980-as években fedeztek fel a környéken. Az érintett edénydarabokat még egyetlen kultúrához sem kötötték.
Az új felfedezés megerősíti azt az elképzelést, mely szerint még egy korai civilizáció létezett a térségben. A régészek bíznak benne, hogy a régióban folyó feltárások során újabb bizonyítékokat találhatnak ezen felvetésre.
Alexander Popov, az orosz Távol-Keleti Szövetségi Egyetem ecuadori expedíciójának vezetője szerint az agyagedények tömeges megjelenése az emberi fejlődés egyik fontos mérföldköve volt. Az, hogy az edények több, egymástól független kultúrában is egyszerre jelentek meg, a kulturális sokszínűség jele.