Középkori temető került elő a főiskolai kampusznál

Számos emberi maradvány és tárgy került elő egy walesi főiskola egyik kampuszánál. A leletek egy része 1600 éves.

2016-ban a Coleg Menai felsőoktatási intézmény Anglesey-i kampuszánál egy új út építésébe fogtak. A megelőző feltárás során 54 emberi csontvázat azonosítottak – számol be a Live Science. A temető a kora középkorra, 800 körülre datálható. 2017-ben aztán a közelben újabb 32 testre bukkantak, ezek 400 körül kerülhettek a földbe.
Az Archaeology Wales magáncég csapata kőből készült, koporsószerű dobozokat tárt fel 2017-ben, a ládák meglepő módon nem helyiek csontjait őrizték. A leleteket végzett kémiai analízis szerint az ide temetett személyek Britannia egyéb régióiból valamint Skandináviából és a mai Spanyolország területéről származtak.
Az ásatás eredményeiről Irene Garcia-Rovira, a Manchesteri Egyetem és az Archaeology Wales szakértője számolt be 2019. július végén. A régészek eddig a lelőhely közel felét tárták fel.
Garcia-Rovira szerint Anglesey savas talaja egyedi módon konzerválta a maradványokat. A kutató hozzátette, az elhunytak egy része negyvenes éveiben járt, ez korabeli mércével mérve idős kornak számít.
A csapat egy római kori, 2. századi érmét, illetve egy dekoratív kora középkori melltűt is felfedezett. Az érme egyik oldalán Antoninus Pius császár (138-161) arca látható, a másik oldal azonban sérült.