3400 éves sírokra bukkantak Görögországban

Csodával határos módon két bronzkori, korinthoszi temetkezési kamrának 3400 éven át sikerült elkerülnie a fosztogatókat.

A Görög Kulturális és Sportminisztérium szerint a nyughelyekben eredetileg két, illetve három embert temettek el, majd utóbb további 14 testet helyeztek el a sírokban – írja a Live Science. A második kamra teteje a kései mükénéi kor (Kr.e. 1400-1200) során vagy a késő bronzkor alatt beomlott. A két nyughelyben számos értékes tárgyat, így különböző edényeket, kis szobrokat és gombokat találtak.
A lelőhely a Zeusz-templomról híres Nemea közelében fekvő Aidoniánál került elő. A környéken az 1970-es években 20, a korai mükénéi periódusból (Kr.e. 1600-1400) származó sírt tártak fel, ezek egy részét viszont korábban kifosztották. A kutatók bíznak benne, hogy az újonnan felfedezett nyughelyek segíthetnek megérteni a helyi temető történetét.
A frissen feltárt sírok sokban eltérnek a korábbiaktól. Az 1970-es években azonosított nyughelyek között volt egy-két ép, ezekben rendkívül gazdag sírmellékeket, így fegyvereket, ékszereket, edényeket találtak. Ez arról árulkodik, hogy a korábbi évszázadokban a temetőt igen előkelő személyek használták.
A mükénéi civilizáció az időszámítás előtti 16-12. században létezett. Bár a kultúra számos lelőhelyét ismerik már, a szakértők még napjainkban is sorra azonosítják a civilizációhoz köthető maradványokat.