Bibliai háború bizonyítékára bukkantak

A 2800 éves kőoltár egy Izrael elleni felkelésről számol be.

A feliratos oltár a jordániai Ataroth egyik moábita szentélyében került elő – írja a Live Science. A szakértők úgy vélik, hogy a szöveg egy, a Bibliában is leírt háborúról szól.
Az oltáron a szavak moábita nyelvűek, a számokat viszont az ókori egyiptomi írásrendszerrel, hieratikus írással vésték fel. A kutatók szerint a kőtábla Mésa moábita király korából származik, aki sikeres felkelést vezetett Izrael ellen, és elfoglalta Ataroth városát. Ez volt az az időszak, mely során a zsidó állam kettészakadt: az északi állam megőrizte az Izrael nevet, míg a déli királyságot Júdeának nevezték.
A leírás szerint Moábnak nagy mennyiségű báránnyal és gyapjúval kellett éves adót fizetnie Izraelnek. A felkelésről a Mésa-sztélé is megemlékezik, a feliratos táblát 1868-ban azonosították.
Az atarothi oltárt egy 2010-es feltárás során fedezték fel, a tábla egyik felirata a város kifosztása után szerzett bronzról ír, a másik töredékes szöveg valószínűleg Ataroth pusztulását mutatja be. Adam Bean, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint az oltárnál különböző áldozatokat, így olajakat és illatos fákat égethettek el.
A felirat azonosítása igazolja, hogy a moábitáknak sikerült elfoglalniuk a várost. A tábla emellett azt is bizonyítja, hogy a népcsoportnak már 2800 éve is fejlett írása volt.