Kőkori hajóépítő műhely maradványait azonosították a tengerben

A 8 ezer éves fa építmény lehet a legkorábbi ismert hajóépítő helyszín.

A 11 méterrel a felszín alatt felfedezett fa struktúra meglepően jó állapotú – írja a southamptoni Nemzeti Óceántani Központ (NOC) oldala. Az építményt a dél-angliai partoknál található Wight-szigetnél azonosították, a kőkorszak alatt a régiót még nem árasztotta el a tenger.
A feltárást vezető Tengeri Régészeti Alapítvány szerint ez a legjobb állapotú középső kőkorszaki fa szerkezet, melyet az Egyesült Királyság területén valaha találtak. Bár a lelőhelyet már 2005-ben felfedezték, csak egy új elemzésnek, illetve a 3D modellezésnek köszönhetően sikerült alaposan feltérképezni.
Garry Momber, a Tengeri Régészeti Alapítvány igazgatója szerint a lelőhelyen számos technológiai fejlettségre utaló nyomot találtak. A kutatók eddig úgy vélték, hogy a famegmunkáló módszerek egy része csak jóval később jelent meg. „A lelőhely bizonyítja, hogy a tengeri régészet értékes a civilizáció fejlődésének megértése szempontjából” – tette hozzá Momber.
A mai szigeteket a szárazfölddel összekötő térséget Doggerlandnak nevezik, a régióban a tenger számos érdekes leletet rejt.