Eldeformált népvándorlás korabeli koponyára bukkantak Horvátországban
Egy nemzetközi kutatócsapat 5-6. századi eldeformált koponyákat azonosított, a szakértők szerint Horvátország területén ezek a legkorábbi bizonyítékai a koponya alakjának átalakítására.
A kutatók úgy vélik, hogy a korabeli Horvátország lakói a koponya formálásával társadalmi hovatartozásukat akarták kifejezni – írja az EurekAlert. A Ron Pinhasi, a Bécsi Egyetem munkatársa és Mario Novak, a Zágrábi Antropológiai Kutatóintézet szakértője által vezetett csapat az Eszék közelében fekvő Hermanov vinogradnál tárta fel a maradványokat.
A lelőhelyet az 1800-as évek óta ismerik, a most bemutatott koponyákat 2013-ban fedezték fel egy három csontvázat rejtő sírban. A nyughely az 5-6. századból, a nagy népvándorlás idejéből származik. A csontvázak közül kettőnél a koponyát eldeformálták: az egyiket összenyomták és meghosszabbították, míg a másikat elferdítették.
A koponyamódosítást rendszerint gyermekkorban hajtották végre, hogy tartós elváltozást idézzenek elő. A közelmúltban feltárt csontvázak 12-16 éves fiúktól származnak, a jelek alapján alultápláltságban szenvedtek.
A genetikai analízis szerint az egyik fiú közel-keleti, míg a másik kelet-ázsiai felmenőkkel rendelkezett. Azt nem sikerült megállapítani, hogy pontosan melyik vándorló nép képviselői is lehettek.