Megtalálták Észak-Amerika legősibb települését

Úgy tűnik, Észak-Amerika első lakói tengerjárók voltak.

Új régészeti bizonyítékok alapján Észak-Amerika első telepesei 16 ezer éve érkeztek meg Északkelet-Ázsia felől – írja a Live Science. Ez az eddigi legkorábbi településre utaló nyom a térségben.
Régóta folyik a szakmai vita arról, hogy kik és miként érkeztek meg elsőként a régióba. Az egyik elmélet szerint az emberek a Bering-földhídon át érkeztek, amely Alaszkát és Kelet-Szibériát kötötte össze az utolsó jégkorszak végén, innen pedig a jégen folytatták útjukat. A hipotézis alapján a vándorlók mintegy 14-15 ezer éve érhették el a területet.
Loren Davis, az Oregoni Állami Egyetem munkatársa és az új leleteket ismertető tanulmány vezető szerzője szerint ez volt az utolsó jelentős migráció a bolygón keresztül. A szakértő kollégáival a közelmúltban az nyugat-idahói Cooper’s Ferrynél előkerült maradványokat analizálta.
A lelőhelyet az 1960-as években kezdték el feltárni, Davis és csapata pedig 2009-2018 között újabb átfogó ásatást folytatott. A kutatók 189 leletet találtak, ezek egy jelentős része kőeszköz-készítésre és tűzrakásra utal. A szakértők egy kihalt lófaj csontjait is azonosították, a korabeliek valószínűleg elfogyasztották az állatot.
A szénizotópos elemzés szerint a csontok 16560-15280 évesek. Mivel az emberekhez köthető leletek és a lómaradványok egy rétegből kerültek elő, megállapítható, hogy a periódusban az emberek már megtelepedtek a térségben. A Cooper’s Ferrynél feltárt eszközök egy része a hasonló korú észak-japán eszközökre hasonlít, így feltételezhető, hogy a készítők a mai szigetek felől érkeztek.
Mivel a korábbi adatok alapján az amerikai őslakosok nem észak-japán eredetűek, elképzelhető, hogy Japánt egykor egy mára eltűnt népcsoport is lakta. Az érintett periódusban a kontinens belsejének kiterjedt jégtakarója még akadályozta a szárazföldi utazást, az első telepesek tehát hajókkal és csónakokkal érkezhettek a partok közelében haladva.