Ősidők óta alakítjuk környezetünket

Egy új tanulmány alapján a vártnál korábban kezdték el felmenőink a táj látványos formálását.

Az Arizonai Állami Egyetem csapata azt elemezte, hogy miként alakult a földhasználat az elmúlt 10000-170 évben – írja az EurekAlert. A kutatók arra jutottak, hogy a földművesek és állattenyésztők már 4000 éve komolyan befolyásolták a környezetet.
Michael Barton, a csapat tagja szerint annak megértése, hogy a távoli múltban őseink miként viszonyultak a tájhoz, a jövő miatt is fontos. “Nem a nulláról indulunk, már hosszú történelem van mögöttünk” – tette hozzá. A kutatók úgy vélik, hogy felmenőink sikereinek és kudarcainak vizsgálata nekünk is segíthet a kihívásokban.
A szakértők a vizsgálat során a nemzetközi régészközösséghez fordultak, és létrehozták az ArchaeoGLOBE Projektet, hogy minél több adatot gyűjthessenek elemzésükhöz. Az eredmények meglepően alakultak: a mezőgazdaság 4000 évvel ezelőtt már a földek 40 százalékát érintette, a folytonos növénytermesztés pedig már 2000 éve világszerte elterjedt.
Fontos kiemelni, hogy az ArchaeoGLOBE Projektbe az egyes régiókban nem azonos arányban kapcsolódtak be a szakértők, így további vizsgálatokra lehet szükség.