Újabb részlet derült ki az inkák áldozati szokásairól
Egy friss tanulmány szerint az inkák azért helyeztek el bizonyos gyermekáldozatokat hegyeken, hogy nagyobb eséllyel sújtson le rájuk villám.
A régészek egy csoportja 500 éves gyermekáldozatok maradványait vizsgálta – írja a Science Poland. A testek többségét az Andok két vulkánján, az Ampatón és a Pichu Pichun helyezték el.
Az elemzés felfedte, hogy meglepően sok áldozatot ért villámcsapás. A kutatók szerint nem a véletlen művéről van szó: a gyermekek holttestét kifejezetten azzal a céllal szállították fel a hegyeken elhelyezett ceremoniális kőlapokhoz, hogy ott beléjük csaphasson a villám.
Az inkák úgy gondolták, hogy a villámcsapás az isteni ajándékfogadás jele. Dagmara Socha, a Varsói Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a korabeliek hiedelemvilágában a villámcsapás nagy megtiszteltetésnek számított: az istenek ezzel mutatták ki, hogy érdeklődnek az illető iránt. Nem véletlen, hogy a viharok által gyakran érintett hegyek kiemelt helyet foglaltak el a civilizáció hitvilágában.
Az inkák a gyermekekre tiszta lényként tekintettek, akiknek feláldozásával kapcsolatot hozhatnak létre az istenekkel. Úgy gondolták, hogy a gyermekáldozatok tisztaságából adódóan az istenek könnyebben hoznak döntést, mintha felnőtt áldozatot mutatnának be.
Az új tanulmány az inka gyermekáldozatok életébe is bepillantást nyújt. Az egyik 1999-ben, Argentínában azonosított lány fogainak elemzése például felfedte, hogy a gyermek korában sokat éhezett.