Hatalmas kőkori építményt találtak Ukrajnában
A Cucuteni kultúrához tartozó település 5 ezer éve szűnhetett meg.
Szakértők egy csoportja a talaj mágneses anomáliáit vizsgálva egy 190 négyzetméteres struktúrát azonosított egy ukrajnai kőkorszaki településen – számol be a Live Science. Ebben a korszakban ez hatalmas építménynek számított.
Ukrajna-szerte több hasonló kőkori építményt találni. Robert Hofmann, a Christian-Albrechts Egyetem munkatársa szerint a Majdanecke nevű lelőhelyen azonosított struktúrát napi szinten használták. Az építményt a Cucuteni kultúra idején hozták létre. A Kr. e. 4100-3600 közötti időszakban számos városszerű települést alapítottak a mai Románia, Ukrajna és Moldova területén.
Hofmann szerint a településen 5-15 ezer ember élhetett, a kőkorszakban valóságos metropoliszként funkcionálhatott.
A kultúrával kapcsolatban rengeteg a kérdés, többek közt azt sem tudni, hogy a települések állandó lakhelyek voltak-e, illetve hogy a lelőhelyekre jellemző megastruktúrákat mire is használták. A majdaneckei építmény egy része fedett lehetett, és egy nagyobb nyílt rész is tartozott hozzá, méreteiben és szerkezetében sokban eltért a közeli házaktól. A területén csontokat, tűznyomokat, és különböző kőeszközöket találtak, úgy tűnik, a korabeliek rendszeresen használták a struktúrát.
Mivel a lelőhelyeken a kisebb megastruktúrák idővel eltűntek, és csak a nagyobbak maradtak meg, a kutatók úgy vélik, hogy a kultúra centralizáción esett át. Később viszont a hatalmas településeknek is nyoma veszett, az emberek pedig kisebb közösségeket alakítottak ki.