Már a bronzkori csecsemőket is táplálták állati tejjel
A Bristol Egyetem munkatársai által vezetett csapat először talált bizonyítékot a csecsemők állattejes táplálására a Krisztus előtti Európában.
A kisgyermekek táplálására használt agyagedények az újkőkor alatt jelentek meg Európában, de igazán csak a bronz- és vaskorban terjedtek el. Az edényekben folyadékot tároltak, és elég kicsik voltak ahhoz, hogy egy gyermek kezében is elférjenek. A külsejüket gyakran állatformák és egyéb alakok díszítették.
Bár az ilyen leletek egy ideje ismertek, sok kutató arra gyanakodott, hogy inkább az öregek és betegek táplálására használták őket, esetleg nem is tejet tartottak bennük. A Bristol Egyetem szakértői által vezetett csapat azt akarta kideríteni, hogy pontosan mi volt a funkciójuk ezeknek az edényeknek – számol be az EurekAlert.
A kutatók Kr. e. 1200 és 450 közötti – bajorországi gyereksírokban találtak ritka, keskeny csőrű, 5-10 centiméteres edényeket vizsgáltak. A szakértők a leleteket kémiai és izotópos analízis alá vetették, és megállapították, hogy az edényekben valóban állati eredetű tejet tartottak. A friss eredmények sokat elárulnak a korabeli csecsemők táplálkozásáról.
A kutatók szerint lelőhelyük és tartalmuk miatt megállapítható, hogy az edényeket gyermekek táplálására használták. Julie Dunne, a csapat vezetője szerint hasonló leletek ritkán ugyan, de más kultúráknál is megtalálhatóak. A szakértők célja, hogy később más régiókban is elemezzék az ősi „cumisüvegeket”.