Különös szöveg egy egyiptomi koporsón
Szakkara környékén számos 2 ezer éves sír található, szerénységük alapján feltételezhető, hogy a nyughelyek nem az elit, hanem a középosztály számára készültek.
A lengyel kutatók régóta segítenek a szakkarai nekropolisz feltárásában, és 2018-ban is érdekes maradványokra bukkantak. Kamil Kuraszkiewicz, a Varsói Egyetem egyiptológusa szerint a múlt szezon során azonosított múmiák többsége szerény körülmények között élhetett – írja a Science Alert. „Csupán alapvető balzsamkezelésnek vetették alá őket, kötésbe csavarták, és közvetlenül a homokba ásott gödrökbe helyezték” – mondta a szakértő.
A kutatók 2018 szeptemberében a Dzsószer-piramisnál folytattak ásatásokat, amikor megtalálták a múmiákat. A koporsókat nem kamrákba helyezték, hanem egyenesen a homokba ásták, ezért súlyosan megrongálódtak, egyes sírokat pedig ki is fosztottak. Ennek ellenére az egyik fakoporsókon jól olvasható feliratokat fedeztek fel.
Meglepő módon azonban a szöveg értelmetlennek bizonyult. Kuraszkiewicz szerint a felirat készítője valószínűleg nem tudott írni, csupán megpróbálta rekonstruálni a korábban látottakat. Ezt igazolja, hogy bizonyos szimbólumok nem is hieroglifák.
A koporsón talált két Anubisz is különleges, hiszen kékre festették őket, noha alapvetően feketeként szokták ábrázolni a holtakat oltalmazó alvilági istenséget. A színezés oka nem ismert, a művész talán nem volt járatos az ábrázolási szokásokban.
Magát a nyughelyet kifosztották, a múmia halotti maszkja eltűnt. Bár a sír szegényes, a leletek alapján az elit hagyományait igyekeztek követni, talán utánozni.