Utazás zenébe sűrítve

A világ felfedezésének számos lehetséges módja van: elutazhatunk Etiópiába, Uruguayba vagy csak a közeli Zágrábba, nézegethetünk képes albumokat vagy úti filmeket távoli és közeli tájakról, bóklászhatunk a Google térképen, olvashatjuk távoli tájak regényeit és verseit.

A legjobb azonban mégis zenével utazni – zenébe sűrítve egyszerre kapunk élettörténeteket, ízeket, illatokat, hagyományokat, színeket, érzéseket. A zenét magunkkal visszük és visz minket magával. A Budapest Ritmo idei bemutatóján elutazhatunk a marokkói gnawa világába, amelyet évszázadokig csak férfiak játszhattak, erre most itt egy maroknyi nőcsapat kalauzol minket, Asmaa Hamzaouival, egy nagy gnawamester lányával az élen. Gisela Joao, aki egy századfordulós fadista és egy mai Instagram celeb izgalmas keverékeként jelenik meg, a száz évvel ezelőtti Lisszabont és a fadot mutatja meg.
A négy országból verbuválódó Rumbaristas egy olyan képzeletbeli mediterrán köztársaságba visz el minket, ahol közös barátjuk, Manu Chao a törzsfőnök. Gabriel Fliflet egy norvég fjord partján álló pajtát nyitja meg előttünk, Girma Béyéné pedig a hetvenes évek etiópiai hipster aranykorába repít minket, ahonnan Szenegálba megyünk tovább Mamadou Diouffal. Cesaria Evora egykori zenésztársai és dalai a Zöld-foki Szigetek élő soundtrackje, Javier Ruibal pedig Andalúziát vállalta.
A Romano Drom a negyven évvel ezelőtti Észak-kelet Magyarország oláh cigány közösségeibe visz minket, Marko Markovichoz pedig csak átugrunk ide Szerbiába egy rakijára.

A Los Orangutanes főállásban működtet egy talpalatnyi Dél-Amerikát Budapesten, Redi Hasa és Maria Mazzotta pedig az Albánia és az olasz Puglia tartomány közötti keskeny tengerszakaszon épített hídon vezet át minket képzeletben.
Végül pedig egy kicsit bejárjuk Lengyelországot, Krakkótól Gdanskon át Varsóig a Krokéval, a Warsaw Village Banddel és a Bubliczkivel.
X