Kétezer éves tekercsek titkait fejthetik meg
Kétezer évvel ezelőtt a Vezúv kitörése egyedi módon konzerválta Herculaneum könyvtárát. Most a kutatók úgy vélik, végre elolvashatják a szövegeket.
Egy nemzetközi kutatócsoport virtuálisan igyekszik felfedni a klasszikus világ egyetlen érintetlen könyvtárát – írja a ScienceAlert. A herculaneumi tekercsek 1800 szöveget tartalmaznak, elolvasásuk azonban komoly kihívást jelent.
Mikor időszámítás szerint 79-ben a Vezúv kitört, a kivételes könyvtár pillanatok alatt elszenesedett. Mivel a papirusz ilyen állapotában rendkívül törékeny, a tudósok évszázadokon keresztül hiába próbáltak hozzáférni a szövegekhez.
A szakértők a közelmúltban nagy felbontású képalkotó technikát kombináltak gépi tanulással, hogy láthatóvá váljanak az elfeketedett papiruszokon a szén alapú betűk. A szoftver képes lesz megtanulni, hogy az egyes papiruszokon hol lehet a tinta. Brent Seales, az ősi források dekódolásának elismert szakembere szerint most adódott az eddigi legjobb esély a herculaneumi tekercsek tartalmának megismerésére.
Technikájukkal a kutatók anélkül vizsgálhatják az iratokat, hogy azok megsérülnének. Seales szerint nem várják el, hogy a szövegek azonnal olvashatóvá váljanak, de reményeik szerint apránként így is megfejthetik majd a tekercseket.
Seales és kollégái a módszert 2015-ben már sikeresen tesztelték fém alapú tintán. A csapat bízik benne, hogy az eljárás szén alapú betűknél is működni fog.