Az egyiptomi alvilág ősi útikalauzára bukkantak
2012-ben a régészek egy különleges sírt találtak a közép-egyiptomi Dajr al-Barsa nekropoliszban.
A nyughelyet már jóval korábban felfedezték, akkor azonban a szakértők érdektelennek vélték. A kifosztott sír egyik koporsójában utóbb A Két Út Könyvéből átemelt feliratot azonosítottak – írja a The Times. Egy új analízis szerint ez lehet a könyv legelső ismert másolata.
A Két Út Könyve a legkorábbi illusztrált könyv, amely egyfajta útmutató a túlvilághoz. A most azonosított, fára felvitt képek és hieroglifák egy Ankh nevű nő számára készültek, aki nagyjából 4 ezer évvel ezelőtt halt meg. A koporsó korát egy felirat alapján határozták meg, amely említést tesz I. Dzsehutinahtról, az egyik korai egyiptomi uralkodóról.
Bár az évszázadok során a fosztogatók rendszeresen visszatértek a nyughelyhez, a szöveget tartalmazó fa egy része megmaradt. A kutatók ismerik A Két Út Könyvének egyes darabjait, de ez a felirat lehet a legősibb.
A könyv címe arra utal, hogy a halott két úton juthat el az alvilágba, Ozirisz birodalmába, utazása során pedig természetfeletti erők segítségét kérheti. A mű egy nagyobb gyűjtemény, a Koporsószövegek része, amely a túlvilággal kapcsolatos varázsigéket és vallásos szövegeket tartalmaz. A Koporsószövegek egy még nagyobb egységhez, a Halottak Könyvéhez tartoznak.