Da Vinci zsenialitását igazolja elfelejtett terve
A polihisztor kora leghosszabb hídjának tervét is elkészítette.
Leonardo da Vinci nemcsak művészeti alkotásaival vívta ki kortársai és az utókor elismerését, hanem mérnöki ötleteivel is. Ilyen elképzelés volt az a hídterv is, amelyet az Ottomán Birodalom számára készített – írja a Live Science. Ha megvalósul, a 280 méteres építmény lett volna a korszak leghosszabb hídja.
II. Bajazid szultán 1502-ben döntött úgy, hogy híddal kell összekötni Konstantinápolyt az akkor még külön álló Galatával. A pályázatra da Vinci is elküldte tervét. Bár a polihisztor ekkor már igen elismert volt, végül nem valósították meg elképzelését.
Az MIT munkatársai a közelmúltban elemezték a tervrajzokat, és az 500 évvel ezelőtt elérhető anyagok segítségével egy makettet is létrehoztak. Karly Bast, a csapat tagja szerint egyedül a kő bírta volna ki az építmény hatalmas tömegét.
Az MIT szakértői arra jutottak, hogy a híd tízszer lett volna hosszabb, mint a tipikus korabeli hidak. További érdekesség, hogy a tervek alapján az építményhez egyetlen ív tartozott, amely alatt a vitorlások is átfértek.
A hídnak támasztékokra sem volt szüksége, a követ a nyomás tartotta egyben. Az egyedi hídlábak azt is lehetővé tették, hogy az építmény a földrengésektől sújtott régióban is stabil maradjon.