Titokzatos viking hajósírokat találtak

Az egyik hajót a másikba helyezték el, a két nyughely kialakítása között nagyjából száz év telt el.

Titokzatos viking hajósírokat tártak fel Norvégia középső részén – írja a Norwegian SciTech News. Az első, 8. századi hajósírban egy harcos nyugodott, míg a másik. 9. századiban egy nő. A nyughelyekben gazdag leletanyag is előkerült.
A Norvég Műszaki és Tudományos Egyetem csapata 2019 októberében tárta fel a sírokat. A szakértők szerint nem volt ritka a vikingeknél, hogy egy hajósírt egy korábbiba temessenek el, a most azonosított nyughelyek mégis különlegesek, hiszen száz év telt el a kialakításuk között.
Lehetséges, hogy a két személy rokoni kapcsolatban állt egymással. Meglepő, hogy ilyen hosszú idő után is ismert és fontos volt a régebbi sír, hiszen a viking társadalomban nem volt elterjedt az írás, így csak a szájhagyomány útján maradhatott fenn a nyughely és a benne nyugvó harcos emléke.
A régebbi, mintegy 9-10 méter hosszú hajóban egy pajzsot, egy lándzsát és egy kardot is felfedeztek. A fiatalabb, 7-8 méteres sírban eltemetett nő mellé különböző személyes tárgyakat, például aranyozott bronz melltűket is elhelyeztek. A leletek értékesek, úgy tűnik, a két halott magas státuszú volt.
A sírok fa elemei mára szinte teljesen megsemmisültek, és a helyi talaj a csontok konzerválódásának sem kedvez. A kutatók ennek ellenére bíznak benne, hogy a női koponyán DNS- és izotópvizsgálatot is el tudnak végezni.