A hírhamisítás háromezer éves példáját azonosították

Az akkád mítoszokban Éa isten gyakran fortélyos, közvetítőként jelenik meg.

Martin Worthington, a Cambridge-i Egyetem asszirológusa a babilóniai Éa isten kétértelmű megnyilatkozásait vizsgálta – írja az egyetem oldala. A szakértő szerint Éa hamis híreket terjeszt, Noé babilóniai megfelelőjének, Ut-napistimnak például azt hazudja, hogy étel fog esni az égből, ha az emberek segítenek neki bárkát építeni. A kutató úgy véli, az istenség szándékosan kétértelműen fogalmaz, üzenete valójában áradást is jelenthet.
Miután Ut-napistim elkészítette bárkáját, és családjával, illetve az állatokkal felszállt rá, az áradás elpusztítja a többi élőlényt. „Ez lehet a fake news (hamis hír) legkorábbi példája” – mondta Worthington. A szakértő szerint Éa szavai egyfajta verbális trükként értelmezhetőek, a pozitív üzenet mellett a fenyegetésről is beszél.
Ut-napistim a mintegy háromezer éves, agyagtáblákon fennmaradt Gilgames-eposzban tűnik fel. Worthington a történet kilenc sorára fókuszált, eredményeiről új könyvében fog beszámolni.
A napjainkban a British Museum gyűjteményéhez tartozó egyik Gilgames-eposz-táblát 1872-ben azonosította George Smith, a felfedezés hatalmas szenzáció volt. A szakértő felismerte az összefüggést Ut-napistim és Noé között, azóta pedig a kutatók számos további töredéket találtak.