Nincs bizonyíték a híres egyiptomi orvosnő létezésére

Meritptah állítólag 5 ezer éve élt, és ő lehetett az első név szerint ismert női orvos.

Egy új vizsgálat során a szakértők a történet eredetét keresték, és arra jutottak, hogy Meritptah talán nem is létezett – írja a ScienceAlert. A kutatók úgy véli, hogy a név először 1938-ban bukkant fel, és már ekkor sok tévesztés volt az adatok körül.
Jakub Kwiecinski, az Anschutz-i Coloradói Egyetem munkatársa szerint mára Meritptah neve mindenhol ott van, még a Vénusz egyik kráterét is róla nevezték el. A szakértő hozzátette, meggyőző bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy az orvosnő valóban létezett.
A kutató Meritptah nevének első felbukkanását a 20. század elején dolgozó feminista orvoshoz, Kate Campbell Hurd-Meadhez köti. Hurd-Mead 1938-as, a gyógyítás és a nők kapcsolatát bemutató könyvében tett említést egy ókori egyiptomi orvosnőről. Leírása alapján a Királyok-völgyében található egy kép Meritptahról, a főorvosról, aki állítólag az itt eltemetett főpap anyja volt. A könyv alapján Meritptah időszámítás előtt 2730 körül élt.
A probléma az, hogy a Királyok-völgyében nagyjából csak ezer évvel később kezdtek el temetkezni. Meritptah neve ugyan valóban létezett az Óbirodalom korában, arról viszont nincs adat, hogy gyógyító tevékenységet végzett volna.
Kwiecinski szerint ugyanakkor létezhetett egy óbirodalmi orvosnő, de nem Meritptahnak, hanem Peszesetnek hívták. Peszeset fia tényleg főpap volt, úgy tűnik, Hurd-Mead összekeverte a két nevet.