Maja palotát találtak a dzsungelben
Az építmény a 11. század óta lehet elhagyatott.
Maja palota romjaira bukkantak a Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) munkatársai a Yucatán-félsziget északnyugati részén, a Kulubá nevű lelőhelyen – számol be a Live Science. A szakértők évek óta folytatnak feltárásokat a lelőhelyen, de csak nemrég fedezték fel, hogy a területen található építmény egy palota volt.
A kutatók szerint a palota egykor egy nagyobb komplexum része volt. Az építmény ma 55 méter hosszú, 15 méter széles és 5 méter magas, és hat szoba tartozik hozzá. Alfredo Barrera Rubio, a csapat egyik vezetője úgy véli, a palotához egykor egy oltár, egy konyha és további lakószobák is tartoztak.
A palotában előbb 600 és 900, majd 850 és 1050 között élhettek emberek. A leletanyagok alapján feltételezhető, hogy Kulubá idővel a szintén a Yucatán-félszigeten fekvő városállam, Chichén Itzá befolyása alá került. A két lelőhelyen hasonló agyagedények és obszidián tárgyak kerültek elő.
A lelőhelyen sírokat is találtak. A régészek úgy vélik, hogy ezek másodlagos temetkezések, tehát a holttesteket korábbi nyughelyükből helyezték át ide. A csontvázakat egyelőre nem vetették átfogó elemzés alá, így nemük, koruk és egészségi állapotuk sem ismert.
A szakértők következő célja, hogy visszatelepítsék a feltárás során eltávolított növényzetet. A kutatók szerint ezzel megóvhatják az építményeket a környezeti hatásoktól.