Megfejtették da Vinci festményének titkát
Szakértők egy csoportjának sikerült megfejtenie Leonardo da Vinci munkásságának egyik legnagyobb rejtélyét, amely az Üdvözítő című festményéhez köthető.
A kép különlegessége, hogy a Jézus Krisztus kezében látható üveggömb nem produkálja az elvárható fénytörést és visszaverődést. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem csapatának számítógépes szimulációja szerint ennek oka az, hogy a festményen Krisztus nem egy tömör, hanem egy üreges gömböt tart – írja a ScienceAlert.
Egyes művészettörténészek már korábban is felvetették az elképzelést, de az évek során számos egyéb elmélet is született. Az új 3D modell egyértelműen felfedi, hogy a gömb üreges, a kutatók szerint pedig da Vinci meglehetősen pontosan ábrázolta a tárgy és a fény interakcióját. Sokan korábban úgy vélték, hogy a festő hibásan jelenítette meg a gömböt.
A csapat becslése alapján a gömb sugara 6,8 centiméter volt, és 25 centiméterre tartotta el magától a Krisztust helyettesítő modell. A gömb üvege legfeljebb 1,3 milliméter vastag lehetett.
Az árnyékok alapján az is feltételezhető, hogy a modellt felülről erős fény érte, emellett a teremben általános szórt fény is volt. A gömb mögött a ruha fodrozódása arról árulkodik, hogy da Vinci tisztában volt vele, miként lép interakcióba a fény az üveggel. A kép elkészítésekor, 1500 körül, épp az optika tulajdonságait tanulmányozta.
Az Üdvözítőt 2017-ben 450 millió dollárért adták el, ezzel ez a világ legdrágább festménye. A kép meglehetősen vitatott, egyes szakértők szerint da Vinci csak a festmény bizonyos részeinek elkészítésébe csatlakozott be. A kutatók szerint az üreges gömb elmélete azt igazolja, hogy a polihisztor valóban kulcselemeket alkotott meg a festményen.