Kivételesen ép asszír sziklavésetet vizsgáltak a régészek
A sziklában kialakított ábrák igen jó állapotban konzerválódtak.
Egy olasz-iraki kutatócsoport egy asszír uralkodót, istenségeket és mitológiai lényeket ábrázoló faragványokat tárt fel Iraki Kurdisztán területén, Duhok közelében – írja a Live Science. A szakértők szerint a sziklába vésett ábrák nagyjából 3 ezer évesek.
Daniele Morandi Bonacossi, az Udinei Egyetem munkatársa és az expedíció vezetője úgy véli, kevés hasonlóan ép asszír sziklavéset maradt fenn. A faragványokat először az 1970-es években találták meg, de az átfogó feltárás csak 2012-ben indult meg. Az Iszlám Állam támadása miatt 2014-ben felfüggesztették az ásatást, és csak 2019-ben térhettek vissza.
A kutatók eddig tíz panelt tártak fel az időszámítás előtti 8. században kialakított csatornában. Morandi Bonacossi szerint elképzelhető, hogy a föld alatt további izgalmas leletek várnak a felfedezésre.
A paneleken a hét asszír főisten felvonulása látható, az alakok különböző valós és mitológiai lényeken ülnek, vagy állnak. Az istenek mind egy irányba néznek, ahol a csatornába egykor a víz ömlött be. Minden panel két végén egy asszír uralkodó, II. Sarrukín az Újasszír Birodalom egyik uralkodója látható.
A szakértők úgy gondolják, hogy a Sarrukín által létrehozott csatorna később egy jóval nagyobb, Szín-ahhé-eríba által építtetett rendszer részévé vált. II. Sarrukín és fia, Szín-ahhé-eríba egyaránt szerepelnek a héber Bibiliában.