Szobrok a pincéből
A Halászbástya második világháborúban megsérült és elveszettnek hitt két szobra, valamint számos további épületmaradvány került elő a budai Várban.
A szobrok a Nemzeti Hauszmann Programban végzett munkálatok során kerültek elő a Dísz tér 2. alatti egykori Külügyminisztérium pincének feltárásakor.
A Vöröskereszt Egylet, majd a Külügyminisztérium által egykor használt, 1947 után lebontott épület területén zajlik az építkezés. Kőrösi Gábor a Várkapitányság NZrt. kommunikációs igazgatója elmondta, a budai Várnegyed megújítását célzó Nemzeti Hauszmann Program során kerültek elő a Táncsics Mihály utcában az Erdélyi-bástya maradványai, a Várpalota Szent István-termének rekonstrukciós munkálatai közben pedig Anjou-kori töredékeket és hauszmanni épületelemeket találtak.
Külsejében korhű módon állítják majd vissza a Dísz tér 2. számú telken a Hauszmann Alajos építészirodája által tervezett, a második világháborúban megsérült, majd lebontott épületet, melynek homlokzatok mögötti terei azonban mind belsőépítészeti, mind épületgépészeti és üzemeltetési szempontból is 21. századi megoldásokkal készülnek el.
Fullár Zoltán régészeti csoportvezető hozzátette: az Álmos és Előd vezéreket ábrázoló, Mikula Ferenc által készített szobrok 1945-ig a Halászbástya északi részét, a főtorony alatti teraszt díszítették, jelenleg másolat áll a helyükön. Nem tudni, a szobrok pontosan mikor és miért kerültek a Dísz tér 2. alatti pincerendszerbe, de jelenlétük bizonyítja, hogy nem csak a korabeli Külügyminisztérium épületének maradványait halmozták fel ott – mondta el a régész.
Végh András, a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának igazgatója egy másik jelentős leletről is beszámolt: szintén a Dísz tér 2. alatti pincerendszerből került elő egy vörös mészkőből készített kézmosó medence, amelyen egy oroszlán- és egy sárkányfigura vehető ki indadíszek között. A díszes lavabo stiláris jegyei alapján középkori – talán veronai – eredetű lehet, ám a pontos kor- és eredetmeghatározást azonban még további vizsgálatoknak kell tisztáznia.
Kőrösi Gábor elmondása szerint a pincerendszernek még csupán egy részét tárták fel, ezért további leletek is előkerülhetnek a munkálatok során.