Őskori kutat tártak fel Csehországban
A szakértők úgy vélik, hogy a ládaszerű kút a legősibb ismert fa szerkezet.
Egy új vizsgálat szerint a kút mintegy 7300 éves lehet – számol be a ScienceAlert. Jaroslav Peška, az Olomouci Régészeti Központ munkatársa szerint részben dendrokronológiai elemzésük azt mutatja, hogy a fát időszámítás előtt 5255 és 5256 között használták.
A leletet 2018-ban találták meg Ostrov közelében, a kútban azonosított agyagtöredékek alapján megállapítható, hogy a lelőhely az újkőkor elejéről származik. Maga a struktúra négy tölgyoszlopból és deszkákból áll, nagyjából 80-szor 80 centiméter alapú és 140 centiméter magas – a kút jelentős része egykor a felszín alatt volt.
Bár a struktúrát rengeteg víz érte, így is meglepően jó állapotban maradt fenn. Peška szerint a kúton jól kivehetőek a korabeli famegmunkáló technikák nyomai. A fa kellően épnek bizonyult ahhoz, hogy különböző elemzéseket, például szénizotópos kormeghatározást is elvégezhessenek rajta. Az eltérő mérések alapján a kutat 7300-7200 éve használhatták.
A kutatók úgy gondolják, hogy ez lehet a legkorábbi ismert fa struktúra, az elmélet alátámasztásához viszont további vizsgálatokra lesz szükség. A korszakból több hasonló kút is fennmaradt, ezek közül kettőt Magyarországon (Sajószentpéter, Tiszakürt) azonosítottak.