Darazsak segítettek az ausztráliai sziklarajzok datálásában
Damien Finch távközlési mérnök tíz évvel ezelőtt háromhetes sétára indult a Kimberley régióban, amikor ősi sziklarajzokra bukkant.
Mikor Finch hazatért, megpróbált utánajárni, hogy miféle alkotásokkal lehetett dolga, legnagyobb meglepetésére azonban alig talált információkat a rajzokról – írja a BBC. A mérnök érdeklődését annyira felkeltette a téma, hogy elkezdtett komolyabban utánajárni, a közelmúltban pedig megjelent egy tanulmánya, melyben kollégáival a Kimberley-i ábrákat próbálta datálni.
A helyi sziklákon halvány emberi alakok láthatóak. A szakértők eddig 16 ezer évesnek vélték az alkotásokat, az új elemzés alapján azonban fiatalabbak, 12 ezer évesek lehetnek.
A datálás nem egyszerű feladat az ausztrál őslakosok sziklarajzainál, hiszen olyan alapanyagokat használtak, amelyek alkalmatlanok a szénizotópos vizsgálatra. Finch ezért alternatív megoldást talált: az ábráknál fellelhető, a lopódarazsak fészkeiből származó szerves anyagokat analizálta. A szakértő összesen 20 helyszínen tanulmányozta az ősi fészkeket, a rajzok felső rétegében található maradványok maximum, a mélyebb rétegekben lévő anyagok pedig minimum becslést adtak az alkotások korára.
Finch úgy véli, hogy eredményei azért is fontosak, mert az új adatokat összevethetik a régió egyéb leleteinek, például a helyi kőeszközök korával. A kutató bízik benne, hogy módszere más lelőhelyek esetében is jól alkalmazható lesz.
A vizsgálat nem jöhetett volna létre a szilarajzokat ellenőrző őslakos közösség támogatása nélkül.