Mégsem Jézus eltűnéséhez köthető a názáreti tábla
A szakértők sokáig úgy vélték, hogy a feliratos tábla Jézus feltámadásához köthető.
1878-ban Wilhelm Froehner, a Louvre egykori kurátora egy különleges táblához jutott hozzá. A lelet egészen haláláig a magángyűjteményéhez tartozott, feljegyzései alapján a tábla Názáretből származik. Franz Cumont francia régész 1930-ban vetette fel, hogy a lelet Jézus testének eltűnéséhez köthető.
A táblán 22 sorban látható egy görög felirat, a szöveg a császár ítéletére utal, mely szerint büntetendő, ha valaki kirabol egy sírt, vagy kiviszi az ott található holttestet. A szakértők úgy vélték, hogy ez Jézus testének eltűnésére adott reakció, illetve az állítólagos feltámadás cáfolata lehetett. Egyes kutatók azt is felvetették, hogy a tábla az egyik legkorábbi ismert fizikai lelet, amely a kereszténységhez köthető.
Kyle Harper történész a Normani Oklahomai Egyetem geokémikusaival kezdte el elemezni a táblát – írja a Science. A szakértők a leletből vett parányi minták szén- és oxigénizotópjait mérték fel. A kutatók arra jutottak, hogy az anyag leginkább a görögországi Kosz szigetén található fehér márványra hasonlít.
A csapat szerint a tábla valószínűleg nem Názáretből származik, igaz, elképzelhető, hogy a görögországi követ utóbb a Közel-Keletre szállították, és ott használták fel. A szakértők a kőzet kora és a felirat alapján úgy gondolják, hogy az időszámítás előtti 1. században, Nikiasz koszi zsarnok halála után készült. Valamikor időszámítás előtt 20 körül a felbőszült tömeg betört a politikus sírjába, és kihozta testét. Elképzelhető, hogy Augustus császár erre reagált említett ítéletében.