Első kiadású Newton-műre bukkantak egy korzikai könyvtárban
A korzikai Ajaccio városának Fesch Könyvtárában került elő a rendkívül értékes ritkaság, a Principia első kiadása.
Newton valószínűleg legfontosabb műve a Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, amelyben a klasszikus mechanika és a gravitáció alaptörvényei szerepelnek, legtöbbször csak egyszerűen Principia néven emlegetett mű. A korzikai könyvtárban, amelyet Napoleon testvére, Lucien Bonaparte alapított, egy magas polcon eldugva hevert a 17. századi kiadvány, számolt be róla a Phys.org.
A könyvet Vannina Schirinsky-Schikhmatoff, a könyvtár örökségvédelmi igazgatója fedezte fel, miközben a könyvtáralapító által összeállított gyűjtemény jegyzékét tanulmányozta, s ebben látta meg a Newton életének idején készült kiadvány bejegyzését. A könyvre a könyvtár nagyterme egy felső polcán sikerült rábukkannia aztán. „A borítója kissé sérült, ám a belseje tökéletes állapotban van, ez a modern matematika alapköve” – mondta Schirinsky-Schikhmatoff.
Newton latin nyelven adta ki először a művét még 1687-ben, s ez a kiadvány a mai napig igen nagy értéket képvisel a gyűjtők körében. A Christie’s aukcióján néhány éve 3,7 millió dollárt adtak a Principia egy latin nyelvű (első kiadású) példányáért, vagyis ugyanolyan könyvért, mint amilyenre most az ajaccioi könyvtárban bukkantak.
Nem ez az első értékes könyv a Fesch Könyvtárban, amire a néhány éve elkezdett részletes felmérés során rábukkantak, Schirinsky-Schikhmatoff 2018-ban egy egyiptomi hieroglifákról 1610-ben készült könyvet, a Thesaurum Hyeroglyphicorum címűt találta meg. Ez a tanulmány 200 évvel korábban készült, mint Champollion híres munkája, amellyel a rosette-i kő egyes részei alapján megfejtette az egyiptomi írást.