Szamaraival temették el a kínai nemes nőt
Bár bizonyos kultúrákban a lovakat gyakran temettek el az elhunytakkal, szamarakat már jóval ritkábban találni a sírokban.
Szakértők egy csoportja egy 9. századi kínai nő sírjában azonosított állatcsontokat vizsgált – számol be a Science. A kutatók úgy vélik, hogy a nemes egy valóságos szamárménest tartott, az állatokat feltételezhetően sportoláshoz használták.
A nyughelyet 2012-ben találták meg a Tang-dinasztia fővárosában, Hszianban. A sír Kui Sié volt, aki a feljegyzések alapján 59 éves korában, 878-ban halt meg. Bár a rablók számos értéket elvittek a kriptából, több állatcsontot is otthagytak – ezek közül legalább három szamaraktól származik.
A korszakban a szamarak gyakoriak lehettek, Fiona Marshall, a St. Louis-i Washingtoni Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint ennek ellenére ritkán temették el őket emberekkel együtt. Az élőlények általában nem az előkelőkhöz köthetőek, elsősorban egyszerű emberek használták őket.
Az állatok Bao Gao, a nő férje miatt lehettek a sírban. A férfit a lovaspóló-rajongó császár emelte fel, Bao Gao ugyanis rendkívül ügyes játékos volt. A póló igen népszerű volt a Tang-dinasztia idején, a sport ugyanakkor rengeteg sérülést és halálesetet okozott. Éppen ezért a nők nem veszélyes lovakon, hanem lassabb szamarakon játszhattak.
Az új morfológiai vizsgálat alapján a Kui Sie nyughelyében talált maradványok nem lovaké, hanem szamaraké lehetnek. A kutatók szerint a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a korszakban a szamarakat a véltnél jobban megbecsülték.