Ókori kultusz helyszínére bukkantak
A mezopotámiai városban Ningírszu istenséget tisztelték.
Különleges lelőhelyet tártak fel Irakban, az egykori Gírszu városánál – számol be a Live Science. A szakértők szerint a területen ünnepeket tartottak, illetve állatáldozatokat mutattak be a mezopotámiai istennek, Ningírszunak.
A csapat két tagja, Tina Greenfield, a Saskatchewani Egyetem szakértője és Sebastien Rey, a British Museum munkatársa szerint Gírszu Uruku (szent város) nevű helyszínén több mint 300 ceremoniális agyagedény töredékét, illetve számos állat csontját találták meg. Több olyan edény is akad, melyre Ningírszu nevét vésték. Emellett egy 2,5 méter mély rituális vermet is azonosítottak, itt lehetett a kultusz központja.
A lelőhely egyik legizgalmasabb felfedezése egy bronz kacsa, melynek szemét kagylóból alakították ki. A tárgyat talán Nansénak, a vizek, mocsarak és vízi madarak istennőjének ajánlották fel. A területen feltárt vastag szénréteg valószínűleg a rituális tüzek maradéka.
A kutatók úgy vélik, hogy a kultikus helyszínt időszámítás előtt 2950 és 2350 között használták. Több gírszui agyagtábla is beszámol róla, hogy a városban hatalmas ünnepségeket tartottak. Ningírszu ünnepét, amely három-négy napig tartott, évente kétszer is megrendezték.