Már az ókori rómaiak is újrahasznosították a hulladékot
Pompeii újabb érdekességet fedett fel a rómaiak mindennapjaival kapcsolatban.
Pompeii külső részén több magas szeméthalom is található. Allison Emmerson, a Cincinnatii Egyetem munkatársa és csapata szerint a halmok valójában nem egyszerű szemétlerakók voltak, hanem újrahasznosítási céllal hozták létre őket – írja a The Guardian.
A dombok a külső fal északi részén szinte végig megtalálhatóak, a cserepeket és egyéb törmelékeket tartalmazó kupacok néhol több méter magasak voltak. A szakértők korábban úgy vélték, hogy ezek azon földrengés után alakultak ki, amely nagyjából 20 évvel a Vezúv pusztító kitörése előtt sújtotta a várost.
Emmerson és kollégái a helyi építészetet vizsgálva felfedezték, hogy Pompeii egy része gyakorlatilag hulladékból épült. A szakértők talajminták segítségével elemezték a hulladék mozgását: attól függően, hogy a szemetet a város mely részén rakták le, változik a felszínén felgyülemlett talaj minősége. Az adatok alapján a rómaiak előszeretettel hasznosították újra az építési hulladékokat. Pompeii falában például törött csempét, amforát, illetve újrahasznosított vakolatdarabokat is feltártak.
Emmerson szerint nem valószínű, hogy lakott területen, egy fejlődő környéken szemétlerakókat alakítottak volna ki. A kutató úgy véli, a halmok inkább újrahasznosítási célokat szolgáltak, és gondosan válogatták a hulladékot.